środa, 20 kwietnia 2011

Czekolada i podróże

Zarówno jedne i drugie mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego, jednak tyle ile je dzieli tyle samo też i łączy. Różnią się niewątpliwie konsystencją i sposobem poznawania.

Czekolada może być gorzka, mleczna lub biała, nadziewana, twarda lub na gorąco, z orzechami, rodzynkami lub migdałami, z kawą, skórką pomarańczową lub alkoholem i wieloma jeszcze innymi dodatkami. Mało kto wie, że pierwszą gorącą czekoladę stworzyli Majowie. Badania dowodzą, że czekolada ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Dodaje nam energii, poprawia nastrój i rozjaśnia nasz umysł. Ulubiona czekolada świadczy podobno o tym, jaką człowiek ma osobowość. Osoby romantyczne wybierają czekoladę mleczną. Gorzką wolą ci, którzy cenią rzeczy dobrej jakości. Ulubieńcy białej czekolady są niezdecydowani. Zwolennicy czekolady z nadzieniem kawowym są osobami niecierpliwymi, z toffi - zmysłowymi, a pomarańczowe lubią dobrze sprawdzający się w sytuacjach nieprzewidywalnych.

Podróże zaś mogą być dalekie lub bliskie, krajowe lub zagraniczne, wypoczynkowe bądź służbowe, do tropików lub w rejony górskie, odbywane drogą powietrzną, morską lub lądową. Wybierając się w nie samolotem mamy z kolei wybór między tanimi liniami lotniczymi, a regularnymi, tanimi biletami lotniczymi, a tymi po normalnych stawkach. Drogę lądową możemy zaś przebyć samochodem osobowym, autokarem bądź pociągiem, których rodzajów też jest sporo. No i ważne w podróży są też tanie hotele, bądź luksusowe. Wyborów dokonujemy biorąc pod uwagę nasze potrzeby, upodobania i możliwości finansowe. Podróże są dla nas źródłem wiedzy o innych miejscach świata, ucieczką od codzienności i sposobem na zregenerowanie sił.

Czekoladę i podróżowanie zawsze można ze sobą połączyć, bo jedno nie przeszkadza drugiemu. Przy okazji zwiedzania świata i miłości do jedzenia czekolady, warto zajrzeć tam, gdzie została ona szczególnie uhonorowana. Miejscem takim jest Kolonia, w której czekolada doczekała się swojego muzeum. W jego salach wystawowych można poznać całą historię czekolady, od Olmeków, Majów i Azteków, aż do chwili obecnej, a także metody jej wytwarzania. Eksponatami są zrobione z niej produkty oraz zabytkowe automaty do sprzedaży czekolady i kolekcja porcelany i srebra, na której bywała podawana. Na terenie Muzeum Czekolady jest palmiarnia z drzewami kakaowymi, sklep z wyrobami czekoladowymi i 3-metrowa fontanna czekoladowa. Na Węgrzech w Szentendre znajduje się z kolei słodkie Muzeum Marcepanu.

Czekolada i podróże poprawiają znakomicie nasz nastrój. Łączy je różnorodność w smakowaniu i świeże spojrzenie na świat. Obie dodają nam energii i osładzają życie. A więc bon sweet voyage! J

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz